• FAQ


  • Jakie szambo wybrać?

   Każdy Klient, który staje przed koniecznością dokonania wyboru konkretnego zbiornika na nieczystości, zastanawia się, jakie szambo wybrać? Czym się kierować przy wyborze oraz jak mieć pewność, że podjęta decyzja jest słuszna? Największą pojemność zbiornika zapewni Państwu szambo betonowe. Należy jednak dobrać taki model zbiornika, którego pojemność nie będzie przekraczała pojemności szambiarki odpowiedzialnej za wywóz ścieków w Państwa okolicy. Należy mieć na uwadze to kryterium. Najlepszym rozwiązaniem, ułatwiającym podjęcie decyzji dotyczącej wariantu oraz pojemności zbiornika, jest kontakt z przedstawicielem profesjonalnej firmy. Przekazanie mu informacji dotyczących m.in. ilości osób, które na co dzień będą korzystać z szamba oraz ilości zużywanej wody gospodarczej (na dobę) ułatwi przedstawienie Państwu najkorzystniejszych i najbardziej dopasowanych rozwiązań.

  • Jaki jest termin realizacji?

   Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż każdy Klient zamawiający u nas wykonanie oraz montaż betonowego szamba pragnie w jak najszybszym terminie cieszyć się jego sprawnym funkcjonowanie. Jednak od momentu złożenia zamówienia, do ostatecznego ukończenia realizacji mija najczęściej kilka dni. Należy więc uwzględnić ten czas w rozmaitych planach inwestycyjnych. Warto także podkreślić, iż szczegóły związane z terminem realizacji zawsze są uwzględniane indywidualnie z Klientem. W oczywisty sposób okres ten jest krótszy dla Klientów, dla których montaż nowoczesnego szamba nie wiąże się z koniecznością przetransportowania go na miejsce inwestycji kilkudziesięciu kilometrów.

  • Na czym polega nasz montaż?

   W przeciwieństwie do wielu firm, które proponują dopasowanie zbiorników na nieczystości i jednocześnie wymagają od swoich Klientów przygotowania terenu do ich montażu, nasi pracownicy oraz operatorzy maszyn budowlanych są w stanie zająć się kompleksową instalacją szamba – dotyczy to również wykopu zachowującego odpowiednie wymiary. Po jego wykonaniu ustawiamy zbiornik w przeznaczonym dla niego miejscu, dbając jednocześnie o jego właściwe wypoziomowanie oraz odizolowanie. Ostatnim etapem, finalizującym nasze prace, jest nałożenie płyty zamykającej zbiornik oraz obsypanie go (piachem lub suchym betonem).

  • Jaki przygotować wykop pod szambo?

   Przygotowanie właściwego wykopu musi uwzględniać indywidualne parametry oraz wymiary konkretnego zbiornika. Powinien zostać więc starannie wymierzony oraz dokładnie wykonany. W trakcie realizowania prac należy pamiętać o tym, by zachował on nieco większą długość i szerokość, niż wymiary samego zbiornika. Zalecamy więc oraz sami praktykujemy wykonywanie wykopów przekraczających długość ścian zbiornika o 50 centymetrów (z każdej strony). Istotne jest także zachowanie odpowiedniej przestrzeni w trakcie przygotowywania głębokości dołu montażowego – powinien on zostać zwiększony o około 20 centymetrów (w odniesieniu do wysokości samego szamba).

  • Szambo jednokomorowe czy dwukomorowe?

   Wybór konkretnego modelu szamba uzależniony jest nie tylko od sposobu oraz intensywności jego eksploatacji, ale również od sposobu odprowadzania ścieków oraz opróżniania zbiornika. Dla Klientów, którzy planują korzystanie z usług wozu asenizacyjnego najlepszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem okażą się szamba jednokomorowe (bez przegrody). Natomiast dla tych z Państwa, którzy mają w planach korzystanie zarówno z funkcjonalności takiego pojazdu, jak również z rowów melioracyjnych właściwym wyjściem będzie wybór szamba dwukomorowego, posiadającego przegrodę.

  • Wybór miejsca na szambo

   Planując zakup oraz montaż konkretnego modelu szamba należy pamiętać o wszelkich dyrektywach stanowiących treść Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dn. 12kwietnia 2002 roku. W dokumencie tym pojawiają się szczegółowe instrukcje dotyczące m.in. umiejscowienia wylotu wentylacyjnego oraz pokrywy zbiornika. Jeżeli jednak mają Państwo wątpliwości – najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą. Istnieje bowiem możliwość odpowiedniego usadowienia szamba w przygotowanym wykopie w taki sposób, by lokalizacja wylotu oraz pokrywy odpowiadała rządowym ustaleniom (odwrócenie zbiornika może pozwolić o przesunięcie pokrywy nawet o 2 metry).